UVJETI ZA OBAVLJANJE OBRTA
Da bi se mogao obavljati obrt fizička osoba mora ispunjavati slijedeće uvjete:
a) opći uvjeti:
1. da udovoljava posebnim zdravstvenim uvjetima, ako je to propisano zakonom, te
2. da joj pravomoćnom sudskom presudom, rješenjem o prekršaju ili odlukom Suda časti nije izrečena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera zabrane obavljanja djelatnosti dok ta mjera traje.
b) posebni uvjeti:
1. da ima stručnu osposobljenost, odgovarajuću stručnu spremu ili položen majstorski ispit ako se otvara vezani i povlašteni obrt.
To je propisano člankom 4. Zakona o obrtu (pročišćeni tekst) ( NN 49/03 ) i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrtu ( NN 68/07).
Osoba koja ispunjava sve uvjete osim uvjeta stručne osposobljenosti, odgovarajuću stručnu spremu ili položenog majstorskog ispita može obavljati vezani obrt ako na tim poslovima zaposli djelatnika koji udovoljava tim uvjetima. Vezane obrte mogu obavljati i osobe s odgovarajućim višim ili visokim obrazovanjem.
VRSTE OBRTA
Obrti mogu biti: slobodni, vezani i povlašteni.
Slobodni su obrti oni koji nisu uvjetovani stručnom osposobljenošću (ne traži se ispit o stručnoj osposobljenosti, odgovarajuću stručnu spremu i majstorski ispit), već je potrebno samo ispunjavati opće uvjete za otvaranje obrta.
Vezani su obrti oni za čije se obavljanje, osim općih uvjeta, traži ispit o stručnoj osposobljenosti, odgovarajuća stručna sprema ili majstorski ispit. Vezane obrte mogu obavljati fizičke osobe-izumitelji na temelju ostvarenoga patentnog prava za patentirani proizvod ili uslugu, te fizičke osobe sa završenom odgovarajućom srednjom stručnom spremom ako je sjedište obrta na područjima određenim Zakonom o područjima posebne državne skrbi i Zakonom o otocima uz obvezu da moraju u roku od dvije godine nakon stjecanja uvjeta za polaganje majstorskog ispita položiti majstorski ispit za odgovarajuće majstorsko zvanje.
Povlašteni su obrti oni koje obrtnik ili pravna osoba smije obavljati isključivo temeljem povlastice odnosno dozvole, koju izdaje nadležno ministarstvo ovisno o obrtu.
Vezani i povlašteni obrti, kao i stupanj i vrsta stručne spreme potrebne za njihovo obavljanje propisani su Pravilnikom o vezanim i povlaštenim obrtima i načinu izdavanja povlastica (NN, 42/08.).
Moguće je otvoriti i zajednički obrt (dvije ili više osoba).Tada je potrebno zaključiti, međusobno ugovor o ortakluku ( reguliran Zakonom o obveznim odnosima Narodne novine 35/05.), kojim se reguliraju prava i obveze. Taj ugovor mora biti ovjeren kod javnog bilježnika.
POSTUPAK OTVARANJA OBRTA:
Postupak otvaranja obrta pokreće se pisanim zahtjevom ispostavi županijskog ureda za gospodarstvo, odnosno ispostavama ureda za gospodarstvo Grada Zagreba, na čijem će području biti sjedište obrta. Svi potrebni obrasci za registraciju obrta dostupni su u ispostavama ureda za gospodarstvo i besplatni su.
Sjedište obrta je mjesto (adresa) u kojem se nalazi radionica ili poslovni prostor. Ako za obavljanje obrta nije potreban prostor jer se djelatnost obavlja na terenu (npr. kod građevinskih ili prijevozničkih djelatnosti), tada je sjedište obrta adresa na kojoj obrtnik ima prebivalište, a to je najčešće adresa stanovanja. Ako se obrt obavlja u više radionica ili poslovnih prostora, sjedište je u jednome od mjesta koje obrtnik odredi, a ostali se registriraju kao izdvojeni pogoni. U slučaju preseljenja, sjedište obrta se može promijeniti prijavom promjene u ispostavi ureda za gospodarstvo.
Zahtjevu za izdavanje obrtnice potrebno je priložiti:
- popunjene obrasce
- zdravstvenu svjedodžbu kojom se dokazuje posebna zdravstvena sposobnost, ako je propisana za djelatnost koja se registrira
- dokaz o ispunjavanju uvjeta stručnosti
- dokaz o pravu korištenja prostora – detaljnije vidjeti na: UVJETI ZA OTVARANJE I OBAVLJANJE OBRTA
Kod otvaranja obrta koristi se obrazac „Prijava za upis u Obrtni registar“, ponuđen na ovoj stranici. Isti se obrazac koristi i za prijavu promjene podataka o obrtu ako do takve promjene dođe (npr. promjena sjedišta obrta). Posebni obrasci predviđeni su za registraciju izdvojenog pogona te za pristupanje ortaka u postojeći obrt. Obrasci se mogu zatražiti u samom uredu za gospodarstvo i besplatni su ili se mogu ispisati sa internetskog Portala Obrtnog registra RH. Popunjeni obrasci mogu se uredu za gospodarstvo dostaviti osobno ili poštom, a mogu se popuniti korištenjem usluge e-Obrt za on-line registraciju obrta.
U obrazac prijave potrebno je upisati djelatnosti kojima će se obrt baviti Za to se koriste šifre tj. brojčane oznake propisane Odlukom o nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2007. – NKD 2007. Kako bi se djelatnost što bolje odredila, preporuka je koristiti dokument NKD 2007. s objašnjenjima, koji je dostupan na https://e-obrt.portor.hr/dokumenti/nkd2007_s_objasnjenjima.pdf . U slučaju potrebe, kod upisa djelatnost propisane šifre može se dijelom prilagoditi dodatnim opisom.
Ispunjavanje uvjeta propisane razine stručnosti dokazuje se prilaganjem odgovarajuće svjedodžbe o završnom ispitu, majstorske diplome, uvjerenja o stručnoj osposobljenosti ili izjava o zapošljavanju stručnog poslovođe.
Za dokazivanje uvjeta nepostojanja zabrane obavljanja djelatnosti nije potrebno posebno i osobno pribavljati dokumente dokumentima jer se to ispituje po službenoj dužnosti od nadležnih tijela.
POČETAK OBAVLJANJA OBRTA:
Obrt se može registrirati bez upisa početka obavljanja djelatnosti. Početak obavljanja djelatnosti mora se upisati najkasnije godinu dana od izdavanja obrtnice.
U roku od 15 dana od početka obavljanja obrta, morate ga prijaviti Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje - HZZO i Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje - HZMO (više informacijama o načinu prijava i obvezama možete dobiti u ispostavama spomenutih institucija).
Za obavljanje djelatnosti potreban vam je pečat koji možete izraditi nakon što dobijete rješenje o upisu u obrtni registar. Osim toga, za poslovanje vam treba i žiro-račun koji možete otvoriti u nekoj od banaka.
VIŠE O OTVARANJU OBRTA NA OVOJ POVEZNICI