Predsjednica Udruženja obrtnika Poreč gđa. Valencia Klarić predstavila je javnosti aktivnosti Udruženja obrtnika Poreč. Najavila je održavanje niza predavanja za obrtnike, te pozvala obrtnike da se aktivnije uključe u rad Udruženja. Napomenula je pri tom da je Udruženje obrtnika Poreč drugo po veličini udruženje u Istri s 1.951 članom i često predvodnik novih trendova, među kojima je i postavljanje solarne elektrane na Obrtničkom domu, a koja je prva i za sada jedina solarna elektrana na imovini obrtnika u Hrvatskoj.
„Elektranu smo realizirali u suradnji sa Zelenom energetskom zadrugom, njihov stručni tim bio nam je cijelo vrijeme na raspolaganju za tehničku i administrativnu podršku što nam je značajno olakšalo i ubrzalo proces.“ - izjavila je predsjednica UO Poreč Valencia Klarić.
Samu solarnu elektranu Obrtničkog doma predstavio je tajnik Robert Velenik. Napomenuo je kako je za čitav proces od prve ideje do puštanja u pogon elektrane trebalo pet mjeseci. Elektrana je instaliranog kapaciteta od 50 kW. Na krov je postavljeno ukupno 120 solarnih modula s vijekom trajanja od 30 godina i garancijom na proizvod od 25 godina. Elektrana nema baterije i cijena joj iznosi cca 1000 eura po KW kapaciteta proizvodnje. Proizvedena energija se primarno troši u zgradi, a na čiju instalaciju je elektrana spojena. Sav višak proizvedene električne energije koji se ne potroši u objektu, isporučuje se u elektroenergetsku mrežu. Ukupno je elektrana u mjesec i pola proizvela 17.690 kwh ''zelene'' električne energije od čega je 13.350 khw potrošeno u zgradi, a 4.350 kwh predano HEP-h. S time smo smanjili našu emisiju CO2 za 8,4 tone od dana same ugradnje. Predviđeni rok povrata investicije u optimalnim uvjetima je 8 godina.
Kako bi obrtnicima osigurali veću isplativost ulaganja i olakšali proces ugradnje, u suradnji sa Zelenom energetskom zadrugom omogućuje svim svojim članovima sudjelovanje u grupnoj nabavi opreme za solarne elektrane uvodno je rekla Veselina Harabajs.
„Prednosti grupne nabave su višestruke, a istaknula bih garantiranu cijenu opreme za istarske obrtnike tijekom trajanja cijelog ciklusa ove grupne nabave, besplatnu izradu glavnog elektrotehničkog projekta solarne elektrane, zatim do 15% popusta na opremu visoke kvalitete, brze rokove ugradnje i naravno obilazak nekretnine, savjetovanje te podršku u cjelokupnom procesu njene realizacije. Sudjelovanjem u grupnoj nabavi obrtnici si osiguravaju veću isplativost ugradnje vlastite solarne elektrane, grupna nabava može se kombinirati s drugim raspoloživim poticajima, a njenom ugradnjom obrtnici unaprjeđuju svoje poslovanje i ostvaruju značajne financijske uštede na troškovima za električnu energiju.“ – rekla je Veselina Harabajs, voditeljica poslovnog razvoja Zelene energetske zadruge.
„Ova elektrana odličan je primjer konkretnih ušteda na računima koje donosi korištenje obnovljivih izvora i vlastita proizvodnja energije, koja osim toga doprinosi i većoj energetskoj neovisnosti i sigurnosti, smanjuje negativne emisije u okoliš i doprinosi razvoju lokalnog poduzetništva. Sve to su razlozi zbog kojih Udruženje obrtnika Poreč i Obrtnička komora Istarske županije žele potaknuti svoje članove - obrtnike na ovakvo ulaganje.“ - naglasio je Eros Sorić, tajnik Obrtničke komore Istarske županije.
Prijave za grupnu nabavu kreću od 15. listopada kada će u Poreču biti održano prvo u nizu predavanja za članove Obrtničke komore Istarske županije. Na predavanju koje će održati stručnjaci Zelene energetske zadruge, moći će se saznati svi detalji grupne nabave, sve o procesu ugradnje solarne elektrane te dogovoriti izlasci na teren, a nakon Poreča predavanja slijede i u Rovinju već 17.10., Umagu 22.10., Puli 23.10., Pazinu 29.10., Labinu 30.10. i Buzetu 4.11. 2024. Obrtnici se mogu prijaviti za dolazak na predavanje putem on-line obrasca: https://forms.gle/cmUDUZWe36iTosdU6